Perşembe

7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları


7.sınıf ingilizce ders kitabı cevapları öğrencilerin yaptıkları ödevlerini kontrol etmeleri için verilmiştir. Aksi bir durum ile cevaplardan faydalanmak isteyen öğrencilerin sorumlulukları kendilerine aittir.
Cevaplarda gördüğünüz yanlışlıkları uyarmanızı ve bizi bilgilendirmenizi rica ederiz. Oğuzhoca

PASİFİK     BİLGE TÜRK   MEB            DOKU   ÖZGÜN

____________________________________________________________
Ekstra Bilgi:

Zonal Topraklar

Kahverengi Orman Toprakları: Orman örtüsü altında oluşan bu topraklar organik madde bakımından zengin olduklarından renkleri koyudur. Yıkanmanın fazla olduğu yerlerde asitli ve kireçsiz orman toprakları oluşmaktadır. Ülkemizde bu tip topraklar, Kuzey Anadolu Dağlarının denize ba- kan  yamaçlarında yaygındır. Iy yıkanmış bu topraklar çay ve kivi yetiştirmek için oldukça elve- rişlidir.

Kırmızı  Akdeniz Toprakları (Terra-Rossa): Organik madde bakımından fazla zengin olmayan bu topraklarda  genellikle  turunçgil,  bağcılık ve  zeytin tarımı yapılmaktadır.  Bu topraklar ülkemizde Marmara Bölgesinin güney kesimi ile Ege ve Akdeniz   bölgelerinde yaygın olarak görülmektedir.
Kahverengi Bozkır Toprakları: Bozkır sahalarında,  yıllık yağış miktarının  400 mm'nin  altında olduğu yerlerde oluşan bu topraklar, organik madde bakımından fazla zengin değildir. Ülkemizin iç kesimlerinde yaygın olan bu topraklarda genellikle tahıl tarımı ve küçükbaş hayvancılık yapılmak- tadır.
Kestane Renkli  Bozkır Toprakları: Bozkır alanlarında yıllık  yağış miktarının  400-600  mm olduğu yerlerde oluşan  bu topraklar, organik madde bakımından zengindir. Ülkemizin iç kesim- lerinde görülen bu toprakların bulunduğu alanlarda genellikle tahıl tarımı ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır.
Çernezyom (Kara Topraklar): Karasal iklimde çayır bitki örtüsü altında oluşan bu topraklara Erzurum-Kars çevresinde ve Doğu Karadeniz Dağlarında rastlanır. Üzerinde gür otlakların bulun-duğu bu alanlarda genellikle büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder